prázdný


Jaké společenské šaty zvolit na kterou událost?

Ačkoli pravidla bývají čím dál více benevolentnější, je dobré mít alespoň základní povědomí o tom, jaké společenské šaty se hodí na tu kterou společenskou událost. Je třeba si uvědomit, že společenské šaty nejsou naší běžnou garderobou, a podle toho bychom k nim i měli přistupovat. Dále je přirozené, že muž či žena, kteří se dostanou jednou do roka na ples a v každodenním pracovním styku si vystačí s džínami, mají jinak zásobený šatník než lidé, kteří navštěvují společenské akce pravidelně. Přesto by každá žena měla mít k dispozici alespoň jedny společenské šaty a jedny či dvoje koktejlové šaty, muž by měl disponovat alespoň dvěma dobře padnoucími tmavými obleky. 

Společenské šaty na ples

Ples patří k prvořadým událostem. Nejedná-li se zrovna o ples pořádaný v místní sokolovně či hasičárně, žena by měla mít společenské šaty sestávající z velké večerní toalety a jejích doplňků, k tomu by měla mít vhodný účes a nalíčení. Společenské šaty, jako je večerní toaleta, vyžadují také svrchní vrstvu (např. kožich, večerní plášť nebo večerní pláštěnku s kapucí), kterou si žena bere na cestu. Muž by si měl na ples obléct smoking nebo alespoň tmavé společenské šaty sestávající z tmavého obleku, bílé košile a motýlka či tmavé kravaty. I tyto mužské společenské šaty vyžadují svrchní vrstvu oblékanou na cestu. Znamená to tedy, že muž by měl doma tentokrát zapomenout obligátní bundu, ale vzít si dlouhý černý kabát doplněný bílou šálou.

Zvláštností jsou velké plesy, známé například z vídeňské Opery. Tradice velí, že jediné společenské šaty, které může muž zvolit pro účast na takovéto společenské události, je frak.

Společenské šaty do divadla

Do divadla volíme podobné společenské šaty jako na ples. Opět však záleží, jakého druhu toto divadlo je. V případě alternativních scén nebývají společenské šaty vyžadovány, pro divadla klasického zaměření, neřkuli operu či Národní divadlo, však společenské šaty musíme volit uvážlivě. Zde by zvláště v případě premiér měly ženy za společenské šaty zvolit velkou toaletu a muži smoking. Pro běžné představení ženám stačí například koktejlové šaty a mužům tmavý oblek.

Společenské šaty pro setkání v restauraci

Nejedná-li se o tzv. lepší podnik, lze se obléknout poměrně běžně. U restaurací, kde vám třeba obsluha pomáhá s oblečením, volíme společenské šaty podobné jako při návštěvě divadla. Ženy by tedy měly mít například koktejlové šaty, muži tmavý oblek.

Společenské šaty na garden party či river party

Garden party, které byly v našich končinách oblíbené mezi světovými válkami, se opět začínají vracet do módy. Jako společenské šaty je vhodné zvolit lehčí šaty letního střihu, a to zejména proto, že se garden party pořádají v letních měsících. Jako nejvhodnější společenské šaty pro ženu je tudíž na garden party doporučována velká toaleta letního charakteru a pro muže bílý smoking. Pokud tyto společenské šaty ve svém šatníku nemáme, měla by žena zvolit vzdušné letní šaty, jsou-li dlouhé, tím lépe. K nim patří i střevíčky na vysokém podpatku, malá kabelka a rukavičky. Muž si pak může obléct běžný společenský oblek.

River party, tedy party na lodi, už prakticky vymizely. Pokud bychom se někdy takovéto akce zúčastnili, zvolíme stejné společenské šaty jako v případě garden party.

Pokud bychom si chtěli společenské šaty na garden a river party zakoupit a schází nám inspirace, je dobré zhlédnout například film Velká sázka o malé pivo. Ačkoli se jedná o komedii, garden party na počest narozenin slečny Ireny je zde znázorněna velmi věrně – a to včetně společenských šatů, které hlavní protagonisté na tuto akci zvolili. Dámy zde mají oblečeny společenské šaty v podobě dlouhých šatů doplněných rukavičkami a vkusnými šperky, pánové pak všichni bílé smokingy různého střihu. Zvláštní společenské šaty zvolil jako svůj oblek pan Harwood. Jak jeho sako, tak kalhoty byly čistě bílé. Nejednalo se však o smoking (Harwood dokonce neměl ani kravatu), přesto jeho společenské šaty působily velice vkusně.


DomůDomů

Katalog zboží

Vyhledávání


Kanál RSS

Nejsou dostupné žádné zprávy RSS

Uživatel

Módní rádce

Tags